RSS

Skazy na pancerzach – Piotr Zychowicz

26 Maj

O tym, że Piotr Zychowicz lubi prowokować nie ma potrzeby udowadniać. Jego kolejne publikacje wywołują u adwersarzy wyładowania elektryczne. „Skazy na pancerzach” wywołały z pewnością nie tyle wyładowania, co potężny wybuch.

W kilku rozdziałach swojej najnowszej książki Zychowicz „rozprawia się” kolejno z ikonami współczesnej „historycznej” prawicy i ulubieńcami prawicowej „pop kultury”.

Łupaszce przypisuje autor mord na Litwinach w Dubinkach. Rozważa skutki i przyczyny pogromu w Wierzchowinach, gdzie „Szary” wymordował ukraińskich cywilów.

Dalej wspomniane są Zaleszany i Puchały w styczniu 1946 (Romuald Rajs „Bury”), haniebne czyny „Wołyniaka” w kwietniu 1945 i dowódcę lwowskiego zgrupowania AK „Warta” Józefa Bissa ps. „Wacław” (pacyfikacja ukraińskiej Pawłokomy)

Rozliczenie nie waha się też dotknąć prawdziwej świętości współczesnej historii Polski – Józefa Kurasia ps. „Ogień”, który rozprawił się z Żydami pod Krościenkiem.

W dalszej części książki Zychowicz próbuje podejść do tematu obiektywnie, przedstawiając innych kontrowersyjnych dowódców i nie honorowe czyny Polaków  – a więc nie tylko „Wyklętych”. Jest tu napomknienie chociażby o zgrupowaniu AK „Wybranieckich”.

„Skazy na pancerzach” to dzieło istotne, bo zabierające głos w sprawach obecnie przemilczanych. W czasach PRL postacie „Wyklętych” były starannie wycierane z kart historii lub skazane na opinię bandytów. Współczesny trend widzi ich wyłącznie w roli nieskalanych obrońców polskości. Piotr Zychowicz podkreśla złożoność czasów i kontekstu historycznego – i to jest największa wartość tej książki. Nawet jeśli wyciągane z czeluści archiwów kolejne świadectwa będą interpretowane tendencyjnie w zależności od osoby piszącej historię od nowa.

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 26 Maj 2018 w literatura 2018

 

Tagi: , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: