RSS

The Humbling

28 List

The HumblingStarzejący się aktor zalicza kolejne wpadki na scenie. Spadając z piedestału popada w coraz silniejszą depresję. Psychoterapia i pobyt w ośrodku zdaje się przecierać Simonowi Axlerowi nowe spojrzenie na życie, wiek, starość. Spotkanie z córką swoich dawnych znajomych (znana z ambitnego kina Greta Gerwig) zaostrza aktorowi apetyt na życie i na chwilę rozświetla puste zakamarki wielkiego i ponurego domu.

„The Humbling” jest ekranizacją powieści Philipa Rotha z 2009. Wiekowy (ponad 80 lat)  pisarz wykreował opowieść o starym aktorze, tracącym dawny blask i dawny talent. Stary Al Pacino (75 lat) doskonale wpasował się w rolę jakby dla niego stworzoną. Momentami trudno wręcz odgonić myśli o biograficznym rysie filmu – wszak wielki Al Pacino po druzgocących krytykę rolach stopniowo wykruszał swój spiżowy pomnik, grywając w coraz słabszych produkcjach. Ostatnie lata na wykresie aktora to wciąż sinusoida – od kompletnych gniotów po filmy, w których „Al Pacino pokazał swój prawdziwy geniusz”.

„The Humbling” („Upokorzenie”) nie jest jednak autoironicznym podsumowaniem wielkiego ego aktora. Pacino – choć nie bez nikłego uśmieszku w tworzonej kreacji – celowo pozuje na starszego, stetryczałego mężczyznę. Gra stetryczałego dziada, który wkracza w wiek zapominania o grzebieniu i mydle. Tym, którzy pomyślą, że taki jest w istocie – warto przypomnieć „Idola”. W młodszym o rok filmie Pacino prezentuje się zdecydowanie lepiej.

Niestety „Upokorzenie” nie należy do najbłyskotliwszych powieści Rotha i jest to zdecydowanie także mankament filmu. Barry Levinson („Rainman”, „Uśpieni”) brnie w pseudoartystyczną wizję aktora na skraju rozdwojenia jaźni. Reżyser wciąż wprowadza widza w stan skołowania, mieszając majaki z rzeczywistością Simona Axlera. Klimat wymuszonego zadęcia kina niezależnego z tematem starości wydaje się być w efekcie nie do końca szczery.

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 28 listopada 2015 w kino 2015

 

Tagi: , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: