RSS

Idol (Danny Collins)

18 Lip

Danny CollinsDorobek Dana Fogelmana, reżysera „Idola” jest nieco hmmm.. krępujący. Na liście jego osiągnięć są wszakże superprodukcje, ale takie z Autkami, Roszponką i psem Boltem w rolach tytułowych. Poza tym, nieco drętwo geriatryczna komedia „Last Vegas„. Być może „Idol” przysłuży się Fogelmanowi w zerwaniu z wizerunkiem gościa od filmów animowanych. Za to z pewnością film ten dobrze zrobi Alowi Pacino.

„Heeeej beejbyy doool.. ” śpiewa w pierwszych ujęciach filmu Danny Collins, superstar amerykańskiej sceny. Na pozór ma wszystko – uwielbienie fanów, kasę, willę i kolejną żonę młodszą o dekady. Jak często w takich opowieściach – jest jedno zgrzytające „ale”. To własna duma, podsycana myślą o przemijającej chwale popowej gwiazdy. Na etapie rozważań egzystencjalnych Danny Collins otrzymuje niespodziewany prezent, który wywróci jego życie do góry nogami – zdumiewający list od Lennona i Yoko.

Siedemdziesięciopięcioletni Al Pacino jest w podobnym położeniu jak jego filmowy Danny Collins – odcina kupony od dawnej sławy. „Idol” jest w tym kontekście bardzo sugestywny i wiarygodny. Podobnie jak bohater filmu, Al Pacino zaliczył kilka żenujących wpadek na dużym ekranie. Po kameralnym „Manglehorn” aktor kolejny raz gra spokojniejszą nutę bez nadmiernych „paczynizmów”.

„Idol” nie ma aspiracji dramatu, nie stara się też być filmem nadmiernie eksponującym komizm. Na szczęście. Dzięki sprawnej realizacji i dobrej grze głównej postaci powstał ciepły, krzepiący film pełen sentymentalizmu w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 18 lipca 2015 w kino 2015

 

Tagi: , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: