RSS

Zwrotnik Koziorożca – Henry Miller

14 Lip

Tropic of Capricorn„Zwrotnik Koziorożca” ukazał się w 1939 roku w frywolnej Francji. Purytańska Ameryka długo broniła się przed tym dziełem. Podobnie zresztą jak przed pierwszym z cyklu „Zwrotnikiem Raka”. Bramy Jerycha padły dopiero w 1961 roku, gdy amerykański sąd jednego ze stanów orzekł, że książka nie jest obsceniczna. Gdyby któryś ze „Zwrotników” wpadł w łapy PiS-owskiego rządu posłanki Kempy dostałby bez wątpliwości bana w 2016 roku. Kto wie, może nawet spłonąłby na stosie pośród innych zboczonych książek. Akcja powieści – prequela wcześniej opublikowanego „Zwrotnika Raka” –  toczy się w Nowym Jorku lat dwudziestych. Quasi autobiograficzna fabuła opowiada o losach Henrego V. Mullera – urzędnika kompanii telegraficznej „Cosmodemonic” marzącego o karierze pisarza. „Losy” to może zbyt wyniosłe słowo. Bytowanie literackiego alter ego pisarza to głównie zmagania z vacatami na stanowisko gońca oraz nieco bardziej zajmujące polowania na waginy. Pośród niepozostawiających wiele dla wyobraźni  opisów pojawiają się nie mające ani krzty erotyzmu specyficzne „strumienie świadomości”. O ile seksualne wycieczki Henrego mają w sobie literacki pazur to nagłe skręty w stronę eteryzmu są bolesne. Filozofowanie Millera to rodzaj umysłowej sraczki inteligenta – nieprzerwany ciąg słów, skojarzeń i wywodów strzelających w kosmos. Momentami nie do zniesienia. Styl Millera najtrafniej ujął młodszy o 30 lat, znany piewca sromu Charles Bukowski:

On jest w porządku, kiedy pisze o ruchaniu, ale kiedy zaczyna filozofować to zasypiam”.

ps. Autor przeprasza zwolenników partii politycznej PiS za niewybredną napaść na dogmaty. Nie palcie książek. Palcie ludzi.

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 14 lipca 2015 w literatura 2015

 

Tagi: , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: