RSS

Interstellar

27 Maj

InterstellarZachwycająca opowieść o Kosmosie. Gdzieś pomiędzy wielkim smutkiem upadającej cywilizacji a marzeniem o międzygwiezdnych podróżach. Christopher Nolan raz jeszcze udowadnia, że ma ogromną wyobraźnię.

Ziemia pogrąża się w marazmie ostatnich dni. Tym razem to nie wielka powódź czy nadciągająca kometa ale sama „Kolebka Ludzkości” ukazuje złowrogie oblicze. Chociaż ludzie jeszcze mają nadzieję, widz wie już z quasi dokumentalnych, początkowych sekwencji, że nie ma ratunku.

Cooper (Mathew McConaughey) wciąż marzy o straconej szansie podróży kosmicznych. W czasach, gdy ludzkość przestawiła naukę wyłącznie na pozyskiwanie żywności, marzenia Coopera to utopia. Wkrótce okazuje się, że podróż w gwiazdy to jedyna szansa na ocalenie gatunku ludzkiego. Początkowe „retro” sekwencje zmienią się wkrótce w ciasne ujęcia statku kosmicznego – atmosfera bliższa jest galaktycznemu drobnicowcowi niż sterylnemu „Enterprise”.

Nolan snuje swoją opowieść w złożony sposób – zaczyna opowieścią katastroficzną, przechodzi przez podróże kosmiczne i eksplorację obcych planet a kończy w zgoła zdumiewającym środowisku rodem z „Incepcji”. Klimatu dodaje (tym razem) udana ścieżka dźwiękowa Hansa Zimmera.

Biorąc się za S-F reżyser nie uniknął wpadek z lubością wytykanych przez uważnych widzów. „Interstellar” nie ma rzeczowości „Grawiacji”. Z tego, co można zastać po drugiej stronie Czarnej Dziury można się nieźle uśmiać a postać grana przez Matta Damona kieruje się zaiste nielogicznymi pobudkami.

Mimo nieskładności niektórych wątków historia układa się w zachwycają baśń o przyszłości i fascynującą inscenizacją tego, czym jest czas pobawiony zwyczajowej ludzkiej percepcji.

Można spierać się co do ryzykownych teorii fizyki, prowadzących daleko w einsteinowskie wykładniki układu odniesień i rozważania S. Hawkinga. Filmowe teorie z pewnością wzbudzą śmiech naukowców. Pozostają jednak fantastyczną podróżą w nieznane i przyczynkiem do fantastycznych rozważań o Kosmosie.

 

 

 

 
1 Komentarz

Opublikował/a w dniu 27 Maj 2015 w kino 2015

 

Tagi: , , , ,

One response to “Interstellar

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: