RSS

Smrt Krasnych Srncu

23 Lip

Ota Pavel „Śmierć Pięknych Saren” i „Jak spotykałem się z rybami”

Literatura czeska zawsze odkrywa świat niedostępny znerwicowanym neurotykom. Krainy spokoju pełne są osób nietuzinkowych, chodzących swoimi ścieżkami.

Tacy są bohaterowie autobiograficznych opowiadań Oty Pavla. Wujek Proszek ze swoim psem Holanem, Leon Popper czy nawet epizodyczne postacie (wspomnijmy dozorcę stawów) wyskakują z książki jak żywe. O.P. opisuje wszystko z czułością i rzadkim w polskiej literaturze uwielbieniem dla swoich mikro-krain.

Pavel to postać zadziwiająca. Wywodzący się z żydowskiej rodziny chłopiec przeżył wiele, ale wspomnienia o czasie pogardy są jakby mimochodem wplecione w opowieści o bliskich i małych czeskich sprawach. Wspomina o nich jakby z musu, gdy musi wtrącić, że mięso upolowane przez psa Holana być może ocaliło braci z holocaustu. Jako młody człowiek był aktywnym sportowcem a następnie komentatorem sportowym. W trakcie olimpiady w Innsbrucku dostał pomieszania zmysłów ogłaszając się Chrystusem. Chciał spalić niemieckie osiedla aby za pomocą wielkiego ognia odegnać zło. W książce wspomina o fakcie swojej choroby w niepozorny sposób. W końcówce jednego z opowiadań wspomina, że później zapadł na całe pięć lat w chorobę, siedział na krześle i zmagał się z myślami. W prawdziwym życiu pisanie miało być dla niego antidotum na chorą psyche. Pomogło na chwilę, pozostawiając po sobie perłę literatury.

„Śmierć pięknych saren” to oda do uwielbionego tatusia, niezłomnego sprzedawcy odkurzaczy i wielkiego marzyciela.

W „Jak spotykałem się z rybami” pasja odziedziczona po ojcu nabiera wymiaru metafizycznego. „Jeśli chcesz być szczęśliwy całe życie, zostań rybakiem”. Opowiadania stają się opisem pasji łowienia z kulminacją celebrowania życia.

Opowiadania O.Pavla to odtrutka dla tych, którym ciągle mało.

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 23 lipca 2012 w literatura 2012

 

Tagi: , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: